Wywiad z Zurabem Japaridzem
Dnia 23.09 (sobota) jeden z działaczy SUSSEN – Kacper Borys – przeprowadził wywiad z Zurabem Japaridze. Japaridze jest szefem gruzińskiej partii libertariańskiej, która ponoć jest jedną z najbardziej skutecznych na świecie. Toteż postanowiliśmy zapytać go m.in. o to, jak odnieść takie sukcesy jak on, w naszym strajku uczniowskim. Wpierw został on zapytany, jakie sukcesy jego partia przyniosła. Jeśli chodzi o legislacyjne zmiany, udało im się jedynie zdepenalizować marihuanę, której posiadanie wcześniej było karalne do 20 lat więzienia. W sprawie zaś sukcesów nielegislacyjnych, to udało im się obejść obowiązkowy pobór do wojska. W Gruzji bowiem nie musisz iść do wojska, jeśli jesteś księdzem. Tym sposobem partia Japaridzego postanowiła założyć własną religię i zarejestrować siebie oraz swoich sympatyków jako księży.
Japaridze został również zapytany, jakie ma poparcie w swoim kraju. Odpowiedział, że w wyborach prezydenckich, w których on kandydował, dostał troszkę powyżej 2%. W wyborach parlamentarnych zdobyli 4 mandaty na 150. Zaś w wyborach samorządowych dostali 1 mandat w gminie miejskiej w stolicy. Japaridze skonkludował, że ich ogólne sondażowe poparcie wynosi 3-4%. W następnej kolejności szef partii został zapytany, co sądzi o naszej koncepcji strajku uczniowskiego. Po uszczegółowieniu, na czym miałby polegać strajk, Japaridze odpowiedział, że jest to dobry pomysł, o ile zmobilizujemy uczniów do strajku. Mówi też, że musimy zdobyć jak najwięcej rodziców na strajk. Jednakże, jeśli chodzi o nauczycieli, powiedział, że nie są oni zbyt potrzebni, a przekonanie ich mogłoby być trudnym zadaniem.
Japaridze zaznaczył również, że powinniśmy w swoim przekazie mówić, że my nie jesteśmy przeciwko edukacji, a przeciwko przymusowej edukacji, gdyż ludzie mogą różnie nas odebrać, jeśli nie doprecyzujemy, o co nam chodzi. Później zapytaliśmy go, w jaki sposób możemy zmobilizować uczniów, których w Polsce jest 4,6 mln. Odpowiedział, że też ma z tym problem w swoim kraju, gdyż jako polityk ma zabronione wchodzić do szkół i uniwersytetów. Aby poradzić sobie z tym zakazem wziął mały stolik i krzesło i rozsiadał się przed szkołami oraz uniwersytetami, aby przekonywać młodych ludzi. Zurab Japaridze radzi również, w jaki sposób przekonać rodziców do naszego strajku. Mówi, że powinniśmy tak uformować przekaz, aby rodzice widzieli, że nam chodzi o lepszą przyszłość dla ich dzieci. Rodzice bowiem muszą zauważyć, że to co proponujemy jest w ich interesie.
Łącze do wywiadu: https://youtu.be/KU6m2IfYe4g?si=HX_CnZMAeck-BfRo