You are currently viewing Niepraktyczne lekcje – czego to wina?

Niepraktyczne lekcje – czego to wina?

  • Post comments:8 komentarzy

Czy miałeś kiedykolwiek pokusę zmienić podstawę programową? “Mamy niepraktyczne przedmioty; do niczego to mi się w życiu nie przyda”. Oczywiście zgadzamy się z tym twierdzeniem, że mamy zupełnie bezsensowne i przestarzałe przedmioty w szkole, natomiast w trosce o zaprzestanie tego, w żadnym wypadku nie chcemy zmienić programu. Wróćmy jednak do początku tej zbrodni na nasz cenny czas.


200 lat temu ustanowiono w Polsce system pruski, który zakładał posłuszeństwo dziecka wobec władzy i właściwie wypranie mu mózgu tak, aby nie miał czasu na myślenie i aby nie miał czasu wolnego. Komu na tym zależało? Oczywiście władzy. Na rękę im było, gdy obywatel się słuchał rządu, a nie dyskutował, czy to, co robią jest dobre. Dzisiaj mamy dokładnie taką samą sytuację. Politycy chcą nam wcisnąć “naukę”, abyśmy nie mieli czasu wolnego. Jeśli nie zgadzasz się z twierdzeniem, że zabierają nam czas wolny, spróbuj na lekcji poczytać sobie książkę, która Cię interesuje, a nawet taką, która dotyczy tematu lekcji. Nauczycielom nie zależy na tym, abyś się uczył, a na tym abyś nie miał czasu na bunt przeciwko szkole. My natomiast nie jesteśmy kolejnym ruchem, który powie, że powinniśmy się uczyć tego, tego i tego. My chcemy oddać autonomię szkołom, tj. sprawić, aby to szkoły decydowały, czy uczą stania na głowie, czy budowy wieżowców. Nic nam do tego, kto czego uczy. Niektórzy mogą się oburzyć – a co jeśli szkoły będą uczyły jeszcze bardziej bezsensownych przedmiotów? – nie ma takiej możliwości!


Wyobraź sobie rynek pracy. Niektórzy są kucharzami, inni tworzą obuwie, kolejni uprawiają na roli. Każdy żyje, dzięki pracy innego. Oczywiście jeśli kucharz gotuje, to zarabia pieniądze, ale co miałby zrobić z tymi pieniędzmi, gdyby nie było ani szewca, ani rolnika? Rynek to dynamiczna gra. Jeśli nastanie klęska żywiołowa, będzie ogromny popyt na jedzenie, przez co będzie potrzeba więcej rolników i kucharzy. Natomiast jeśli przyjdzie plaga szczurów, które powyjadają nasze buty, będzie z kolei popyt na pracę szewców. Szkoła natomiast jest zaprzeczeniem podstawowych praw ekonomii. Musimy się uczyć tych rzeczy i koniec.
Jeśli natomiast szkoły byłyby autonomiczne, czyli same ustalają program nauczania, to jedne szkoły będą uczyły gotowania, drugie szewstwa. Jeśli nastanie klęska żywiołowa i będzie potrzeba mnóstwa kucharzy, to powstanie również mnóstwo szkół gastronomicznych i rolniczych, bo po prostu to będzie się opłacało. Jeśli na pustyni nie ma wody, to jest na nią ogromny popyt. Nawet jeśli butelka wody kosztowałaby 100zł, kupiłbyś ją zapewne, ponieważ ważniejsze dla ciebie jest posiadanie wody, aniżeli 100zł w danym momencie. Tak samo jeśli w Polsce potrzeba jedzenia, to każdy kupi jedzenie za wysoką cenę, byle by mieć co zjeść. Dużo ludzi, aby zbić na tym kapitał, idzie do takiej szkoły gastronomicznej i dużo zarabia, bo ludzie chcą jedzenia.


Jest jeszcze wiele czynników oprócz programu nauczania. Np. sposób nauki. Jedni są wzrokowcami, drudzy kinetestykami, trzeci słuchowcami. Szkoła jednak przyjmuje jedną opcję – mamy samych słuchowców w Polsce. Jest to oczywiście zbrodnia na naszym czasie. Ile razy robiłeś coś, co cię interesuje po nocy, ale jak przyszedł moment szkoły, to nagle trzeba było tego zaprzestać. Szkoła zabija twój czas wolny, który gdyby nie system, wykorzystałbyś na swoje pasje, co by ci pozwoliło być najlepszym w swojej dziedzinie. Jeśli nie chcesz tak żyć, podpisz deklarację członkowską przynależności do SUSSEN (https://sussen.pl/dolacz-do-nas/) i sprzeciwmy się razem tej zbrodni.

Kacper Borys
#SUSSEN #WolnaEdukacja #EdukacjaPAN

0 0 polubienia
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Wczytaj odpowiedzi
Zobacz wszystkie komentarze
Jan Kulczyk
17 kwietnia 2022 06:26

Sources like the one you mentioned here might be very useful to me! I will submit a link to this web page on my blog. I am positive my visitors will discover that very useful.

Gitara klasyczna
14 marca 2022 05:10

Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie CSS, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

Psychologia Biznesu
4 marca 2022 10:31

Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Wiertarki
1 marca 2022 18:21

Czytam Twgo bloga nader często, regularnie, odwiedź też mojego mówię będzie fajnie… 🙂

Ryby
26 lutego 2022 15:02

Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

Informacje Pianino
23 lutego 2022 11:46

Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykładem…

Pianino Budowa
23 lutego 2022 09:15

Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Agregator RSS
19 lutego 2022 16:49

Spółka to pomysłowy wynalazek, zwykle składa się jak kubistyczny obrazek, dla zapewnienia sobie indywidualnych zysków i uniknięcia odpowiedzialności, przez co urząd skarbowy ogarnia furia złości… 🙂 JAK NIE PŁACIĆ Podatków ? look this >> Raje Podatkowe Warto!