Klauzula dla uczniów strajkujących 21 marca 2022

Co w sytuacji, gdy rodzice zabronią mi strajkować od 21 marca?

 • Przedstaw sytuację alternatywną: np. “Kiedy nie pójdę do szkoły, to pouczę się jeździć na rolkach”.
 • Powiedz, że w 2021 r. ponad 1300 uczniów próbowało popełnić samobójstwo.
 • Przedstaw sytuację zastaną: jeśli pójdę, to znowu będę musiał(a) wstać wcześniej i wkuwać bezsensowne rzeczy.
 • Powiedz, że wczesne wstawanie jest bardzo szkodliwe i nienaturalne dla dzieci. Młodzież wydziela melatoninę średnio 2 godziny później niż dorośli, a przerwany sen oznacza przerwanie procesu porządkowania informacji w mózgu.

Co w sytuacji, gdy mam ważne egzaminy?

 • Napisz same egzaminy, ale nie chodź na lekcje. Pisanie egzaminów nie będzie uznawane za złamanie strajku.
 • Jeśli nie pójdziesz nawet na egzaminy, zostaniesz mianowany strajkowiczem ekstremalnym.

Co jeśli nauczyciele mnie zastraszą?

 • Jeśli nauczyciel będzie chciał Cię udupić złą oceną i doprowadzić do braku promocji do następnej klasy, opisz sytuację na mailu kontakt@sussen.pl, a jeśli działania Twojego nauczyciela będą bezprawne, to my udupimy go. Maile są anonimowe.
 • Jeśli nauczyciel będzie chciał Ci dać zagrożenie, również napisz do nas maila z opisaną sytuacją, a postaramy się zrobić co w naszej mocy.
 • Jeśli boisz się, że nauczyciel będzie się mścił, spróbuj z nim porozmawiać i wytłumaczyć mu, dlaczego strajkujesz.

Co jeśli nie zdam z powodu braku obecności?

 • Aby nie zdać musiał(a)byś mieć poniżej 50% obecności, więc jeśli masz więcej możesz spać spokojnie.
 • Jeśli przez strajk możesz mieć poniżej 50% obecności, musisz liczyć się z tym, że nie zdasz. Jeśli nie zda większość uczniów w Polsce, to relatywnie Twoje niezdanie nie zrobi różnicy. Poza tym, po zniesieniu przymusu szkolnego będzie to bez znaczenia.

Co robić podczas strajku nie będąc w szkole?

 • Przymus szkolny mówi Ci, co masz robić. My Ci mówimy: wolność! Jeśli chcesz obejrzeć film o Księżycu – śmiało! Jeśli masz ochotę wspinać się na drzewa, nic nie stoi na drodze. Pamiętaj, że sieć neuronowa Twojego mózgu najlepiej wie, co jest Ci potrzebne i zawiadamia Cię o tym poprzez przyjemność.

Bonus: Jeśli żadne z powyższych opcji Ci nie odpowiadają, możesz również przepisać się na edukację domową, która jest w obecnym momencie uczniowską ostoją wolności. Pomożemy Ci w tym, gdy się z nami skontaktujesz.

Uwaga! Prawdopodobnie jesteś w jakimś stopniu uszkolniony. Wychodząc na wolność po kilku- lub kilkunastoletnim więzieniu, Twój mózg nie jest w pełni optymalny. Wszystkie przykrości wyniesione ze szkoły mogły Cię zaprowadzić na drogę uzależnień. Zastrzegamy więc, abyś żył zdrowo!

Przyłącz się również do akcji #LepszeNizSzkola. Polega na tym, że wystawiasz na jakimś medium społecznościowym materiał z tego, co robisz zamiast szkoły pod hasztagiem #LepszeNizSzkola. Może to być zdjęcie z randki, zdjęcie książki, którą czytasz czy film z tego jak grasz Piratów z Karaibów na gitarze – obojętnie! Wszelkie pytania, prośby, zażalenia prosimy wysyłać na nasz mail: kontakt@sussen.pl.

 

Powodzenia!

Komitet Strajku Uczniowskiego