Pamiątka: Klauzula strajkowa

Klauzula dla uczniów strajkujących 21 marca 2022

Co w sytuacji, gdy rodzice zabronią mi strajkować od 21 marca?

 1. Przedstaw sytuację alternatywną: np. “Kiedy nie pójdę do szkoły, to pouczę się jeździć na rolkach”.
 2. Powiedz, że w 2021 r. ponad 1300 uczniów próbowało popełnić samobójstwo.
 3. Przedstaw sytuację zastaną: jeśli pójdę, to znowu będę musiał(a) wstać wcześniej i wkuwać bezsensowne rzeczy.
 4. Powiedz, że wczesne wstawanie jest bardzo szkodliwe i nienaturalne dla dzieci. Młodzież wydziela melatoninę średnio 2 godziny później niż dorośli, a przerwany sen oznacza przerwanie procesu porządkowania informacji w mózgu.

Co w sytuacji, gdy mam ważne egzaminy?

 1. Napisz same egzaminy, ale nie chodź na lekcje. Pisanie egzaminów nie będzie uznawane za złamanie strajku.
 2. Jeśli nie pójdziesz nawet na egzaminy, zostaniesz mianowany strajkowiczem ekstremalnym.

Co jeśli nauczyciele mnie zastraszą?

 1. Jeśli nauczyciel będzie chciał Cię udupić złą oceną i doprowadzić do braku promocji do następnej klasy, opisz sytuację na mailu kontakt@sussen.pl, a jeśli działania Twojego nauczyciela będą bezprawne, to my udupimy go. Maile są anonimowe.
 2. Jeśli nauczyciel będzie chciał Ci dać zagrożenie, również napisz do nas maila z opisaną sytuacją, a postaramy się zrobić co w naszej mocy.
 3. Jeśli boisz się, że nauczyciel będzie się mścił, spróbuj z nim porozmawiać i wytłumaczyć mu, dlaczego strajkujesz.

Co jeśli nie zdam z powodu braku obecności?

 1. Aby nie zdać musiał(a)byś mieć poniżej 50% obecności, więc jeśli masz więcej możesz spać spokojnie.
 2. Jeśli przez strajk możesz mieć poniżej 50% obecności, musisz liczyć się z tym, że nie zdasz. Jeśli nie zda większość uczniów w Polsce, to relatywnie Twoje niezdanie nie zrobi różnicy. Poza tym, po zniesieniu przymusu szkolnego będzie to bez znaczenia.

Co robić podczas strajku nie będąc w szkole?

 1. Przymus szkolny mówi Ci, co masz robić. My Ci mówimy: wolność! Jeśli chcesz obejrzeć film o Księżycu – śmiało! Jeśli masz ochotę wspinać się na drzewa, nic nie stoi na drodze. Pamiętaj, że sieć neuronowa Twojego mózgu najlepiej wie, co jest Ci potrzebne i zawiadamia Cię o tym poprzez przyjemność.

Bonus: Jeśli żadne z powyższych opcji Ci nie odpowiadają, możesz również przepisać się na edukację domową, która jest w obecnym momencie uczniowską ostoją wolności. Pomożemy Ci w tym, gdy się z nami skontaktujesz.

Uwaga! Prawdopodobnie jesteś w jakimś stopniu uszkolniony. Wychodząc na wolność po kilku- lub kilkunastoletnim więzieniu, Twój mózg nie jest w pełni optymalny. Wszystkie przykrości wyniesione ze szkoły mogły Cię zaprowadzić na drogę uzależnień. Zastrzegamy więc, abyś żył zdrowo!

Przyłącz się również do akcji #LepszeNizSzkola. Polega na tym, że wystawiasz na jakimś medium społecznościowym materiał z tego, co robisz zamiast szkoły pod hasztagiem #LepszeNizSzkola. Może to być zdjęcie z randki, zdjęcie książki, którą czytasz czy film z tego jak grasz Piratów z Karaibów na gitarze – obojętnie! Wszelkie pytania, prośby, zażalenia prosimy wysyłać na nasz mail: kontakt@sussen.pl.

Powodzenia!

Komitet Strajku Uczniowskiego