Dlaczego szkoły zabijają kreatywność?

Opublikowane przez Kacper Borys

Nie wszystkie szkoły zabijają kreatywność. Zmuszanie dzieci do nauki zabija kreatywność. Kreatywność kwitnie w warunkach wolności.

Kreatywność to proces losowy, który trudno kontrolować. Jest w dużej mierze nieprzewidywalny. Jednak żywi się wiedzą. Oznacza to, że możemy kontrolować kreatywność za pomocą tego, czego się uczymy i tego, co jest dla nas pasją. Np. jeśli chcesz wynaleźć rakietę, uczysz się inżynierii.

Aby zdobyć wiedzę wysokiej jakości, musimy kierować się naturalnym instynktem uczenia się (learn drive), który wybiera najlepsze informacje dostępne w środowisku. Mózg porównuje dostępną wiedzę z tą, którą już zna i sprawdza, jak dobrze nowa wiedza aktywuje sieć połączeń między pojęciami (sieć semantyczna). Te cenne aktywacje tworzą sieć wyceny wiedzy. Przykładowo, chcesz zbudować samemu dom -> wiedza inżynieryjna -> warto uczyć się o inżynierii. Im bardziej rozbudowane są te połączenia (wiele nitek prowadzi do inżynierii) i im są cenniejsze (własnoręczna budowa domu jest cenna), tym większa to nagroda dla mózgu (uwielbiam uczyć się o inżynierii). Kreatywność żywi się rozległą wiedzą o dużej wartości.

Szkoła nie tylko uniemożliwia korzystanie z najlepszego instynktu w nauce opartego na ciekawości (learn drive). Szkoła go aktywnie tłumi. Za każdym razem, gdy musisz wybrać między przymusowym uczeniem się a swoją pasją, Twój mózg wygeneruje pewien poziom bólu psychicznego. W swojej obronie, aby zmniejszyć ból, mózg musi stłumić dane wyjściowe z systemu oceny wiedzy. W rezultacie stajesz się coraz bardziej tolerancyjny w uczeniu się rzeczy, które dla Ciebie nic nie znaczą. Przyzwyczajasz się do wkuwania bez protestu. Zjawisko to jest podstawą wyuczonej bezradności, która może doprowadzić do depresji. Sprawia również, że jesteś podatny na uzależnienia (np. uzależnienia od gier komputerowych, alkoholu, itp.).

Kiedy stracisz swoje najlepsze narzędzie do nauki (learn drive), praktycznie zabijając je w mózgu, możesz nauczyć się wszystkiego, czego nauczyciel chce, abyś się nauczył, ale tej wiedzy brakuje spójności, jest podatna na interferencje, łatwo ją zapomnieć, a jej wycena jest mikroskopijna lub żadna. Prowadzi to do pętli sprzężenia zwrotnego, w której coraz mniej przejmujesz się tym, czego się uczysz. Niszczysz swoją miłość do nauki i miłość do życia. Szkoła niszczy system kontroli odpowiedzialny za pasję do nauki.

Bez rozległej i spójnej wiedzy o wysokiej wartości nie można pasjonować się nauką lub myśleniem. Aktywacje potrzebne do zrodzenia twórczej myśli nie nadchodzą. Po wielu latach w szkole, dobrzy uczniowie stają się intelektualnymi zombie. Uczą się zgodnie z wymaganiami, mają dobre stopnie, ale już nie kochają nauki, nie kochają innych ludzi, nie kochają swojego życia. Szkoła tworzy smutny świat! Szkoła tłumi kreatywność i radość życia!

Tekst: Dr Piotr Woźniak – biolog i informatyk. Otrzymał doktorat w temacie optymalizacji uczenia się. Specjalizuje się w tematyce edukacji i rozwoju mózgu.

Czytaj więcej po angielsku:

#SUSSEN #WolnaEdukacja #EdukacjaPAN

Kategorie: Ideowe

0 0 polubienia
Subskrybuj
Powiadom o

26 komentarzy
Wczytaj odpowiedzi
Zobacz wszystkie komentarze
2 lat temu

Whoever said junk food tastes better than its healthier counterpart has obviously not feasted their eyes (and mouth!) on Cooking Light magazine. This monthly publication scores low-fat brownie points for providing recipes that are healthy AND tasty at the same time. Yes, Healthy And tasty.

2 lat temu

Have you modified this theme yourself? Or is it a premium paid theme?

2 lat temu

sussen mocny tytuł mówią na to klikbajtowy – fajna treść

Konstal 105Na
2 lat temu

Niezła strona niezła

Jeste
2 lat temu

Ty kurwiu usuń tego bota

Jz
Odpowiedz  Jeste
2 lat temu

Jebać was jebać

2 lat temu

Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

2 lat temu

Witam, Twój blog jest fantastyczny. Jestem święcie przekonany, że przy tak merytorycznych wpisach jakie prezentujesz już wkrótce podbijesz szczyty wyszukiwarek w swojej niszy. Gratuluję 😉

2 lat temu

Doceniam twoje teksty i prawie wszystkie chłonę migiem, dziękuję za link z komentarza, on jest rankingowym dźwigiem.

2 lat temu

Śmiać się często i serdecznie, zdobyć szacunek ludzi inteligentnych i błyskotliwych a także sympatię dzieci i młodzieży – to znaczy odnieść prawdziwy realny sukces :-). R.W. Emerson. Do You Seen ? USA* Wortal > http://www.USA.XMC.PL

2 lat temu

Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

2 lat temu

UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to “kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?

2 lat temu

Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie kaskadowych arkuszy styli , skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

2 lat temu

Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny. Widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!

2 lat temu

Brawo tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzięki i zapraszam do siebie…

2 lat temu

Naprawdę podoba mi się twój szablon WordPress zwłaszcza ostylowanie kaskadowych arkuszy styli, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

Jz
Odpowiedz  Kacper Borys
2 lat temu

Ok dzięki za info

Jza
Odpowiedz  Kacper Borys
2 lat temu

Ok dzięki za info

2 lat temu

UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to “kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?

2 lat temu

Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykladem…

2 lat temu

Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.